yukarı

BYD Seal U DM-I: Çin'in PHEV teknolojisi Avrupa'ya geliyor

Çinli markanın Avrupa'daki ilk PHEV'i 126 km’ye kadar elektrikli menzil sunuyor.

21 Mayıs 2024 kaynak: BYD

  • Yeni Seal U DM-i, Avrupa'da satışa sunulan ilk plug-in hibrit BYD
     
  • Çift motorlu, dört tekerlekten çekişli U Design turbo 1.5'e sahip, 324 hp güç ve 81 km EV menzili sunuyor
     
  • FWD, tek motorlu Boost ve Comfort özellikli PHEV'ler 218 hp güç üretiyor ve 126 km’ye kadar yol kat ediyor
     Avrupa'ya gelen uygun fiyatlı Çin EV'lerinin baskısını zaten hisseden Batılı otomobil üreticilerinin şimdi bir endişesi daha var: Çin PHEV'leri. Dolphin ve Seal'in arkasındaki şirket olan BYD, bu yaz Avrupa'da 81 km’ye kadar elektrikli sürüş sağlayabilen plug-in hibrid motorlarıyla Seal U SUV'u piyasaya sürüyor.


 

Volkswagen Tiguan, Ford Kuga ve Toyota RAV4 gibi modellerle rekabet etmek üzere tasarlanan sade görünümlü U, üç farklı motor seçeneği sunuyor. Boost olarak adlandırılan temel araçlar, 98 hp gibi cılız bir güç üreten 1,5 litrelik doğal aspirasyonlu sıralı dörtlüye sahip ancak tamamı ön tekerleklere gönderilen 218 hp ve 300 Nm toplam sistem çıkışı için 197 hp elektrik motoruyla eşleştiriliyor.


Comfort özellikli araçlar tamamen aynı donanıma sahip ancak Boost'un 18,3 kWh bataryasını (menzil: 80 km), şarjlar arasında 126 km yol kat edebilen daha büyük 26,6 kWh'lik bir paketle değiştiriyor. Daha fazla güç isteyen ve biraz menzilden feragat etmeye hazır sürücüler içinse turbo şarj ve dört tekerlekten çekiş özelliklerini bir araya getiren en üst seviye Design donanımı sunuluyor.
 

Tasarımın 131 hp gücündeki içten yanmalı motoru, ön aksı tahrik eden 204 hp gücünde bir motor ve arka tarafta 324 hp ve 550 Nm toplam güç üreten 163 hp gücünde bir ünite ile destekleniyor ya da belki de desteklenmeli. Sıfırdan 100 km/s’ye 5,9 saniyede ulaşıyor, ancak BYD'nin söylediğine göre sadece 70 km elektrikli sürüş için yeterli.
 

BYD, bazı şüpheci alıcıları ikna etmesi gerekeceğini bildiğinden, U'nun beş koltuklu kabinine 15,6 inçlik döndürülebilir bilgi-eğlence ekranı, çift akıllı telefon şarj cihazı ve V2L özelliği de dahil olmak üzere çok sayıda ekipman yerleştirdi; bu özellik, sahiplerin yakınlarda şebeke kaynağı olmadığında taşınabilir cihazları şarj etmek için aracı kullanmasına olanak tanıyor.
 

Ayrıca, aracın geri kalanını altı yıl ve 150.000 km boyunca kapsamasının yanı sıra, sekiz yıl veya 200.000 km boyunca yüzde 70 pil kapasitesini garanti eden iyi bir garanti ile birlikte geliyor. Kulağa güçlü bir paket gibi geliyor, ancak BYD bu yaz biraz sonra fiyatları açıklayana kadar tam olarak ne kadar güçlü olduğunu bilemeyeceğiz.