yukarı

BMW X3 2025: Hibrit güç ve kavisli ekran kazanıyor

Yenilenen X3, önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek daha radikal tarzdaki elektrikli iX3 ile birlikte satılacak.

19 Haziran 2024 kaynak: BMW

  • BMW yeni dördüncü nesil içten yanmalı motorlu X3'ü tanıttı.
     
  • Kompakt SUV, önceki X3'ü temel alıyor ve dört ve altı silindirli hafif hibrit motorlara sahip.
     
  • Daha cesur bir tasarıma ve yeni bir platforma sahip olan daha radikal elektrikli iX3 ile birlikte satılacak.
     

Yakında, devrim niteliğinde yeni bir platform üzerinde yükselen ve modern, kendinden emin iç ve dış tasarımıyla tüm bir BMW neslinin tonunu belirleyen yepyeni bir kompakt BMW SUV satın alabileceksiniz. Ancak bu 2025 X3 o değil. 

Girişte bahsettiğimiz oyun değiştirici, gelecek yıl çıkacak olan, bu baharda Vision Neue Klasse X konseptiyle ön gösterimi yapılan ve otomobil üreticisinin yeni nesil mimarisine sahip ilk BMW olan elektrikli bir SUV olan iX3.
 

Ancak herkes elektrik gücüne geçmeye hazır olmadığı için iX3 burada gördüğünüz içten yanmalı X3 ile birlikte satılacak. Bu, 2024 SUV'un model adından 'i' harfini çıkaran (xDrive 30i, eski xDrive 30 ve M50, M40i'nin yerini alıyor) ve temel iki tekerlekten çekişli aracı tamamen terk eden büyük ölçüde güncellenmiş bir versiyonu. 

Tekerlekler arasında önceki model ile aynı 2.865 mm ölçülerinde olan 2025 X3, 2022'de ortaya çıkan daha küçük X1'den ödünç alınan tasarım ile taşınan DNA'sını gizliyor. Uzunluk, genişlik ve yükseklikteki küçük değişiklikler, yeni modele büyük bir ekstra tavır kazandırırken, klasik önden motorlu, arkadan itişli oranlarda oynamaya devam ediyor. 

Amiral gemisi M50 xDrive'da ışıklandırılan, ancak mevcut diğer tek model olan temel 30 xDrive'da isteğe bağlı olan geniş formatlı böbrek ızgarası, XM gibi diğer BMW'lerde daha önce gördüğümüz bir şey. Ancak markanın SUV serisinde yeni olan, hem dikey hem de diyagonal şeritlerden oluşan tartışmalı ızgara deseni.
 

Yeni böbreklerin hayranı değilseniz, bunun yerine yatay şeritlere sahip olan M50'yi almak için büyük bir nedeniniz var. Standart adaptif amortisörler, M Sport frenler, 20 inçlik M jantlar, M Sport arka diferansiyel ve dörtlü egzoz egzoz çıkışları da diğer büyük tercih sebepleri. Ama en önemlisi, 48 mild-hybrid sistemi 399 hp ve 580 Nm güç üretmesine yardımcı olan 3.0 litrelik sıralı altı silindir, önceki M40i için 387 hp ve 500 Nm ile karşılaştırıldığında.
 

Bu kazanımlara rağmen BMW, eski M-lite modeli için yaptığı 4,4 saniyelik sıfırdan 100 km/s süresini aynen aktarıyor ve daha uygun fiyatlı xDrive 30 da bu bölümde herhangi bir ilerleme kaydetmiyor.
 

Aracın 2.0 litrelik sıralı dörtlüsü de hafif hibrit teknolojisine kavuşarak gücünü 252 hp’den 258 hp’ye yükseltiyor ve 50 Nm tork ekleyerek toplam 400 Nm değerine ulaşıyor. Ancak eski ve yeni otomobiller 100 km/s hıza ulaşma yarışında 6.0 saniyede berabere kaldılar. 2025 X3'ün eklenen 12 kg ağırlığı drag pistindeki kazanımları silmiş gibi görünüyor.
 

Yerini aldığı modelden daha hızlı gidebilecek bir X3 var ise o da X3 M. Yakın zamanda M3 ve M4 Competition xDrive'a hediye edilen 20 hp'lik güç artışının aynısını miras alacak ve çıkışı 530 hp’ye çıkaracak, ancak emin olmak için birkaç ay daha beklememiz gerekecek.
 

BMW en azından yeni X3'ün virajlarda daha hızlı olmasa bile virajları daha iyi aldığını söylüyor. Her iki modelde de bu yılki X3'lere kıyasla daha alçak sürüş yüksekliği, daha geniş arka iz, daha sert gövde yapısı ve çeşitli geometri değişikliklerinin direksiyon hassasiyetini ve dengesini artırdığı iddia ediliyor.
 

Bu bize iyi geliyor, ancak BMW'nin artık tanıdık gelen kavisli gösterge paneli ekranını ve birleşik bilgi-eğlence ekranını ve gösterge panelini nihayet X3'e getiren güncellenmiş iç tasarım kadar çok satış yapmayacaktır. Otomobil üreticisinin OS9 teknolojisi havadan güncellemeleri mümkün kılıyor ve sahiplerine müzik ve video akışı uygulamalarına, haberlere, artırılmış gerçeklik navigasyonuna ve akıllı telefonunuzu bir kumandaya dönüştüren araç içi oyunlara erişim sağlıyor.