yukarı

BMW M4 CS 2024: Daha mantıklı bir CSL

2024 BMW M4 CS 20 kg daha hafif, standart olarak dört tekerlekten çekişe sahip ve CSL ile aynı güce sahip. Peki buna değer mi?

08 Mayıs 2024 kaynak: BMW

  • 2024 BMW M4 CS, standart M4 ile sınırlı sayıda üretilen CSL arasındaki boşluğu dolduruyor.
     
  • Standart M4 Competition ile karşılaştırıldığında 20 kg daha hafif ve ilave 20 hp güç sunuyor.
     
  • Fiyatlandırma 123.500 $'dan başlıyor, artı varış yeri ve taşıma için 1.175 $ daha ekleniyor.
     Bu araç, BMW'nin standart M4 ve M4 Competition'ın üzerinde ve 2022 sınırlı üretim CSL'nin altında yer alacak şekilde tasarlanan yepyeni M4 CS modeli. Bavyeralı otomobil üreticisi, M4 CS ile yoğun, 'duygusal' bir sürüş deneyimi arasındaki bağlantının altını çizmek istiyor ve CS'yi kendine özgü bir karaktere sahip olarak tanımlıyor.


Bununla birlikte, karakteri bir kenara bırakırsak, CS birçok alanda çok tanıdık geliyor. CSL gibi, M3 CS'de bulunan 550 hp'lik motora sahip. Ayrıca arkadan itişli CSL'den farklı olarak dört tekerlekten çekişe sahip ve ağırlığı azaltmaya öncelik veriyor. Görünüşü bile CSL'ninkini yansıtıyor. Peki, onu gerçekten farklı kılan nedir?


Tıpkı CSL'de olduğu gibi, BMW M4 CS'de de ağırlık tasarrufu ve pist odaklılıktan çokça bahsediyor ancak CSL anoreksik hale geldiyse, CS de sinir bozucu karbonhidratları kesmek gibi biraz daha sürdürülebilir bir şey yapmayı seçti.
 

2024 BMW M4 CS karbon tavan, kaput, ön splitter, ön hava girişleri, dış ayna kapakları, arka difüzör ve spoylere sahip. Ayrıca, her ikisi de ücretsiz bir seçenek olarak pist lastikleri veya "ultra pist" lastikleriyle donatılabilen hafif alaşımlı dövme M alaşım jantlara sahip.
 

BMW M4 CS de M3 CS ile aynı motor çıkışını paylaşarak mütevazı bir güç artışı elde ediyor. Ve evet, eğer skor tutmak isteyen varsa, bu M4 CSL ile aynı. Kaputun altında 550 hp ve 649 nm güç üreten S58 3.0 litrelik düz altı turbo motor yer alıyor. Bu, 2024 BMW M4 Competition Coupe'ye göre 20 hp'lik bir artış anlamına geliyor. Kabul etmek gerekir ki, bu güç artışı, 2024 M4'ün 20 hp daha getiren son makyajı göz önüne alındığında, bir yıl önce olduğu kadar etkileyici değil.
 

Esasen, motor standart M4'te bulunanla aynı. Ancak CS'nin motoru daha fazla takviye ve ilgili ayarlarla daha fazla güç elde ediyor. Yolda bu, 3,4 saniyelik 0-100 km/s süresine ve 302 km/s elektronik olarak sınırlandırılmış azami hıza karşılık geliyor.
 

Seçtiğiniz sürüş moduna göre değişen nota ile aktif bir egzoz da elde ediyorsunuz. Ölüleri uyandırmak istiyorsanız Sport veya Sport+ modlarından birini seçerek kanatları açabilir, çift kollu egzoz sisteminin ve titanyum arka susturucunun gerçekten şarkı söylemesine izin verebilirsiniz.
 

Bu bir xDrive BMW dilinde dört tekerlekten çekiş olsa da, arkadan çekişli şasileriyle ünlü Bavyeralı şirket, bunun hala arkaya dayalı bir kurulum olduğunu vurgulamak için büyük çaba sarf ediyor. Diğer xDrive M otomobillerde olduğu gibi, bazı çılgınlıklar için önden çekişli tekerlekleri tamamen ayırmayı seçebilirsiniz, ancak muhtemelen gücü en çok ihtiyaç duyan tekerleklere gönderen elektronik dört tekerlekten çekiş kontrolünden yararlanarak M4 CS'den en hızlı zamanları elde edeceksiniz.
 

Tüm bu güç sekiz ileri otomatik şanzıman tarafından idare ediliyor. Burada manuel seçenek yok. Vites seçicinin üzerinde bulunan bir düğme ile üç farklı vites değiştirme özelliğinden birini seçebiliyorsunuz. Sert viteslerden bahsetmişken, "motor ile aracın yapısı arasında sert bir bağlantı" sağlamak için sertleştirilmiş "benzersiz motor bağlantıları" da var.
 

M4 CS'nin özel şasi ayarı ile muhtemelen daha iyi hissettiriyor. İşin elektronik sihirbazlık tarafında, Adaptif M süspansiyon, değişken oranlı elektromekanik M Servotronic direksiyon ve entegre fren sistemi gibi M4 CS'ye özgü bir ayara sahip. CS'ye özgü tekerlek kamber ayarları, amortisörler, yardımcı yaylar ve viraj denge çubukları ile eski fiziksel parametreler de değiştirilmiş.
 

Yeni M4 CS ile 1000 adetle sınırlı BMW CSL arasında benzerlikler kurmaktan vazgeçmek zor, ancak özellikle otomobilin tasarımının en bölücü unsurlarından biri olan ızgaraya baktığınızda kendilerini göstermeye devam ediyorlar.
 

Evet, burun deliğine benzeyen tasarımın burada kalacağını zaten biliyorduk, ancak BMW CSL'nin en ayırt edici parçası olan ağırlık tasarrufu sağlayan ızgarayı CS'ye taşımış görünüyor. Elbette daha az eleman içerdiği için daha hafif. Tek bir değişiklik var; sol burun üzerinde bir M4 CS rozeti var. Yine de, çok özel CSL'yi almak isteyen birkaç kişinin CS'nin bu kadar benzer görünmesinden biraz rahatsız olacağına bahse gireriz. Bu noktada bir uzmanın bile ikisi arasındaki dış farkları anlamak için gözlerini kısarak baktığı görülecektir.
 

M4 CS dört renk seçeneğiyle sunulacak. Standart paletten Brooklyn Gri metalik veya Siyah Safir metalik, BMW Individual seçiminden ise Riviera Mavi veya Donmuş Isle of Man Yeşil metalik tercih edebilirsiniz.
 

Bu arada, kaputun içinde, bazı açık karbon güzelliklerini sergileyen kanallar var. Ayrıca tavan da dahil olmak üzere CFRP parçaların çoğu boyanmadan bırakılmış. Siyah yan etekler, solungaçlar ve egzoz uçları ile birleştiğinde, etkili bir şekilde kontrast oluşturan iki tonlu bir dış görünüm elde ediyorsunuz. Jantlar da mat siyah veya değişiklik yapmak isterseniz mat Altın Bronz renkte olabilir.
 

Bu arada, eskiden şirketin ikonik haleleri olarak bilinen (ve şimdi bir tür baş aşağı L şeklinde bumerang olan) far elemanları, GT yarış otomobillerine bir övgü olarak sarı renkte yanıyor. Arkada, aynı trippy LED lazer diyot ışıkları geri dönüyor.
 

İç mekanda BMW'nin kavisli ekran düzenine sadık kalınarak 12,3 inçlik dijital gösterge paneli ve 14,9 inçlik bilgi-eğlence ekranı gösterge panelinin ortasına yerleştirilmiş. 2024 model yılı için güncellenen serinin geri kalanı gibi, M4 CS de BMW iDrive 8.5'i çalıştırıyor, ancak M'ye özgü grafiklerle. Ayrıca iDrive 8.5'in kokpitteki fiziksel düğme sayısını azaltarak dokunmatik ekranlara daha fazla işlevsellik entegre etmesi de dikkat çekiyor.
 

Ayrıca bir drift analizörü ve tur zamanlayıcısı gibi aldatıcı ama eğlenceli eklemeler de var. Aynı zamanda, direksiyon simidindeki M düğmeleri vites kutusu ayarları, DSC ve belki de günlük kullanımda en kullanışlı olanı olan otomatik start/stop'un aktif olmasını isteyip istemediğiniz dahil olmak üzere bireysel ayarları saklayabilir.
 

İç mekanın başka yerlerinde bol miktarda "CS" yazısının yanı sıra M-renkli dikişlere sahip emniyet kemerleri, Karbon Fiber iç döşeme şeritleri ve Antrasit renkli tavan döşemesi bulacaksınız. Yukarıda bahsedilen M Karbon kova koltuklar, belirgin kontrast dikişli Siyah/Kırmızı renk düzeninde Merinos deri ile tamamlanmış. Tam elektrikli ayarlanabilirlik, koltuk ısıtması ve koltuk başlıklarında aydınlatmalı M4 CS logoları bulunuyor.
 

2024 M4 CS, Temmuz 2024'te BMW'nin Dingolfing fabrikasında üretime girecek ve 10 Mayıs Cuma günü hem ABD'de Laguna Seca'daki IMSA WeatherTech SportsCar Championship yarışında hem de Avrupa'da Spa-Francorchamps 6 Saat Dünya Dayanıklılık Otomobil yarışında dünya lansmanını yapacak.
 

Sipariş defterleri Mayıs sonunda açılacaktır. Temel MSRP 123.500 $ artı varış yeri ve taşıma için 1.175 $ maliyetle satışa sunulacak.