yukarı

BMW iX 2022: BMW’nin teknoloji amiral gemisi

2018'de iNEXT ismiyle tanıtılan BMW’nin yeni nesil elektrikli SUV konsepti, iX olarak ete kemiğe büründü...

kaynak: BMW

Yıllar önce BMW, i3 ve i8 ile elektriklenip dünyayı sarstığında buralar böyle bostandı... Ama şimdi, hele de BMW gibi bir markanın, elektrik konusunda adından söz ettirmesi için gerçekten sağlam hamleler yapması gerek.

İşte kendisi konseptten gerçeğe doğru yol alırken, ismi de iNext'ten iX'e dönüşen, i3'ten sonra "çekirdekten elektrikli" ikinci BMW, BMW iX. BMW'nin "elektrikli SAV" (Sports Activity Vehicle) şeklinde tanımladığı iX markanın büyüyen elektrikli SUV serisinde büyük öneme sahip.

Elektrifikasyon, otonom sürüş ve bağlanabilirlik alanlarındaki en son yenilikleri bir araya getiren BMW iX, aynı zamanda markanın teknoloji amiral gemisi olacak.

BMW, bunu göz önünde bulundurarak, iX'in tasarımının içten dışa geliştirildiğini ve ana hedefin "sürücüler ve yolcular için yaşam kalitesi ve refah sağlamak" olduğunu dile getiriyor. Satışa çıktığında iX'e ulaşabileceklerin refah konusunda bir sıkıntısı olmayacaktır gerçi ama neyse... Tabii bu "içten dışa geliştirme" konsepti dış tasarımın sonradan düşünüldüğü anlamına gelmiyor.

BMW'nin bu heybetli ve elektrikli SUV'u uzunluk ve genişlik bakımından bir BMW X5'e yakın, akan tavan çizgisi sayesinde X6 ile neredeyse aynı yükseklikte olacak. 22 inçe kadar büyüyebilen jantlar, BMW X7'yi de akla getirmiyor değil . Zaten BMW de iç hacim konusunda X7'nin adını sıkça anıyor.Görsel açıdan iX mevcut rakipleri titretecek hamle mi pek emin değiliz ama BMW kamuoyunu daha önce de defalarca bölüp yönetmiş bir marka, vardır bir bildiği. Sadelik ve minimalisme özel vurgu yapılan tasarım, farklı konsept unsurlarını cesurca buluşturmuş.

Ön ve arkada ince uzun farlar, sayısız radar, kamera ve sensörü buluşturan büyük ve dikey böbrekler (alıştık mı artık:), çerçevesiz kapıları, gövdeye gömülü kapı kolları, arkaya doğru genişleyen omuzları, "Air Performance" jantlarıyla 0,25 sürtünme katsayılı bir paket BMW iX.

Bir başka ilginç ayrıntı da, ayırma eklemleri olmayan ve tüm arka kısım boyunca uzanan bagaj kapağı.


En son teknoloji, yüksek kaliteli malzemeler ve geniş yaşam alanı

BMW iX'in kabini entegre başlıklı yeni koltuklar, geniş panoramik cam tavan, yüksek kaliteli malzemeler ve üst düzey ferahlık sunan salon benzeri bir ambiyans iddiasında.

Tasarımcılar, 12,3" gösterge paneli ve 14,9" bilgi-eğlence ekranını tek bir panelde birlleştirmiş. Bu kavisli ekranın hakim unsur olduğu ön panelde de minimalist bir yaklaşım benimsemiş. Altıgen direksiyon simidi de gözden kaçacak gibi değil hani. Bu günlerde otomobil üreticilerinin bildiğiniz yuvarlak direksiyon simitlerine karşı neden bu kadar öfkeli olduklarını anlamakta zorlanıyoruz açıkçası…

Orta konsol, lüks bir mobilya parçası gibi görünürken, ekranlar ve kontroller derli toplu bir kokpit izlenimi vermeyi başarmışlar.500 hp’lik iki elektrikli motor

Ve şimdi sırada, iki elektrik motoru, güç elektroniği, şarj teknolojisi ve yüksek voltajlı bataryayı kapsayan 5. nesil BMW eDrive teknolojisine sahip güç aktarım mekanizması var. Nadir toprak olarak bilinen kritik hammaddeler kullanılmadan sürdürülebilir şekilde üretilen güç ünitesi, 500 hp’nin üzerinde bir maksimum güç çıkışı sağlıyor.

BMW'nin şimdilik fazla detay vermediği teknik veriler, BMW iX'i 0'dan 100 km/s hıza 5,0 saniyenin altında ulaştırabiliyor. Motorlar, brüt enerji içeriği 100 kWs'ten fazla olan bir batarya ile çalıştırılıyor. WLTP kriterlerine göre 600 km'den fazla menzili sunabiliyorlar. BMW, WLTP test döngüsünde 100 km'de 21 kWs'in altında bir kombine elektrik tüketimini hedefliyor.

iX’in yeni teknoloji bataryası 200 kW'a kadar hızlı şarj imkânı sağlıyor. Bu da bataryanın %10’dan %80 doluluğa 40 dakikanın altında ulaşabileceği anlamına geliyor. Daha spesifik olursak, 10 dakikalık hızlı şarj 120 km'lik bir yolculuk için yeterli enerjiyi sağlıyor. 11 kW'lık bir WallBox kullanıldığında, boş bataryayı %100 doluluğa ulaştırmak ise 11 saatten az sürüyor.Teknoloji açısından bakıldığında, BMW iX'te piyasaya sürülen yeni araç seti, otonom sürüş ve dijital hizmetler alanlarında önemli ilerleme sağlıyor. Örneğin, iX’in bilgi işlem gücü, önceki modellerin veri hacminin 20 katını işleyebiliyor. BMW iX'in 5G uyumlu olması ve gelişmiş otonom sürüş ve park işlevleri sunması şaşırtıcı değil.

BMW, iX'in üretimi 2021'in ikinci yarısından itibaren Almanya, Dingolfing'deki fabrikasında başlayacak.