yukarı

Audi S3 2024: Güç artışı ve RS3 teknolojisine kavuşuyor

Yeni model, modifiye edilmiş 2.0 litrelik turbo dört silindirinden 330 HP ve 420 Nm güç üretiyor.

09 Nisan 2024 kaynak: Audi

Audi A3'ün 2024 model yılı için güncellenmesinden bir ay sonra, hem sportif S3 Sedan hem de S3 Sportback daha fazla homurtu ve geliştirilmiş sürüş dinamikleri ile yenilendi.
 

Audi mühendisleri S3'ü 2024 yılı için yenilerken 2.0 litrelik TFSI dört silindir üzerinde sihirlerini konuşturmuşlar. Artık 330 HP güç ve 420 Nm tork üretiyor, bu da önceki modele göre 22 HP ve 20 Nm artış anlamına geliyor. Yeni model 100 km/s hıza 4,7 saniyede çıkabiliyor ve 250 km/s gibi sınırlı bir azami hıza ulaşabiliyor. 

Audi, yeni S3'ün düşük ila orta hızlanma ile sabit bir hızda sürüldüğünde, turbo performansı artırmak için sabit bir devirde kaldığını açıkladı. Yedi vitesli S tronic şanzımanda da değişiklikler yapılarak tam yük altında vites değiştirme süreleri yarı yarıya azaltıldı. Yeni model aynı zamanda RS 3 ile aynı tork dağıtıcısına sahip ve arka tekerlekler arasında tamamen değişken tork dağılımına izin veriyor. 

2024 S3'ü daha iyi hale getirmeyi vaat eden sadece motor ve şanzıman değişiklikleri değil. Yeni model, tork dağıtıcıyı arka aksa ve virajın dış tarafındaki arka tekerleğe mümkün olduğunca fazla tork göndermeye zorlayan ve araca aşırı yönlendirme eğilimi sağlayan Dynamic Plus modu da dahil olmak üzere altı sürüş moduna sahip. Gaz kelebeği tepkisi de bu modda iyileştirilmiş. 

Yeni modelde beğenilecek daha pek çok şey var. Daha sert salıncak yatakları ve pivot yatakları takıldı, kademeli direksiyon optimize edildi ve standart A3'e kıyasla sürüş yüksekliğini 15 mm düşüren S spor süspansiyon standart olarak sunuluyor. Dönüşün iç tarafındaki tekerlekleri frenlemek için tekerlek seçici tork kontrolü de 2024 model için optimize edilmiş. Ayrıca 357 mm ön disklere ve yeni iki pistonlu kaliperlere sahip güçlendirilmiş frenler de bulunuyor.
 

Ardından tasarıma geçiyoruz. Yeni bir tek çerçeveli ızgara, ince ayarlanmış LED ve LED Matrix farlar ve yapılandırılabilir gündüz farları var. Kabinde ayrıca yeni bir vites kolu, havalandırma kanalları, ortam aydınlatma sistemi ve ön kapılarda arkadan aydınlatmalı kumaş paneller yer alıyor. S3'te bulunan diğer ayırt edici özellikler arasında siyah tavan kaplaması, paslanmaz çelik pedallar, alüminyum aksanlar, spor koltuklar ve bazı karbon fiber parçaları yer alıyor.
 

2024 Audi S3, 55,600 €'dan başlayan fiyatlarla bu çeyrekte Avrupa'daki bayilerde yerini alacak.