yukarı

Audi Q7 2024: İkinci makyajla dijitale kavuşuyor

2015'ten beri piyasada olan SUV'un ikinci nesli için yeni görünüm ve yeni teknoloji geliyor.

30 Ocak 2024 kaynak: Audi

Audi, 2024 model Q7 ve SQ7'yi tanıtarak en büyük SUV modelini üst üste ikinci kez makyajladı. Güncellemeler öncelikle özelleştirilebilir yüksek teknoloji aydınlatma seçenekleri, yeni bir ızgara ve yeniden tasarlanmış tamponlar gibi kozmetik değişikliklere odaklanıyor. Ayrıca model, bilgi-eğlence ve güvenlik özelliklerinde iyileştirmeler alırken, önceki versiyonun motorlarını koruyor.

Audi Q7'nin ikinci nesli 2015 yılında tanıtılmış ve ilk makyaj 2020 yılında yapılmıştı. Normalde, 2024 yeni bir nesil için iyi bir zaman olurdu, ancak Audi, bir dizi yeni tasarım ve teknolojik güncellemenin modeli birkaç yıl daha geçerli tutacağını umarak mevcut modelin yaşam döngüsünü uzatmaya karar verdi.

Audi tasarımcıları, farlar için daha koyu bir renk tonu kullanarak ve LED grafikleri iki bölüme ayırarak Q7'yi tasarım dili açısından SUV serisinin geri kalanıyla aynı seviyeye getirdi. Tüm donanımlarda standart olarak matris LED üniteleri bulunurken, amiral gemisi Vorsprung modeli daha da gelişmiş bir kuruluma sahip.

Q7 SUV için bir ilk olarak, ek uzun far özelliği için lazer teknolojisine sahip HD Matrix LED farlara sahip. Bu farlar ayrıca seçilebilir ışık imzalarına sahip dijital gündüz farlarını da içeriyor. Ek olarak, ön taraftaki daha yüksek konumlu gündüz farları ve revize edilmiş dijital OLED arka lamba grafikleri özelleştirilebiliyor ve sürücünün dört farklı aydınlatma imzası arasından seçim yapmasına olanak tanıyor.

Yeni farlar bir yana, 2024 Audi Q7, yakın zamanda makyajlanan Q8'den ilham alan revize edilmiş bir ızgara ve daha sportif tampon girişlerine sahip. Ayrıca, çapları 22 inçe kadar çıkan alaşım jantlar için beş yeni tasarım bulunuyor. Dış renk seçenekleri üç yeni rengin eklenmesiyle genişledi: Ascari Blue, Sakhir Gold ve Chili Red. Ayrıca, donanım serisi yenilenmiş ve artık S serisi, Black Edition, Launch Edition ve Vorsprung versiyonlarını içeriyor.
 

İç kısımda, gösterge paneli düzeni değişmeden kalıyor, ancak dokunmatik ekran artık Audi'nin bilgi-eğlence sisteminin en son yinelemesini içeriyor. Bu güncellenmiş sistem Spotify ve Amazon Music gibi üçüncü taraf uygulamalarla uyumluluk sunuyor. Ayrıca, standart Audi sanal kokpit, diğer yol kullanıcıları hakkında bilgi görüntüleyecek şekilde geliştirildi ve şerit değiştirme uyarısı, mesafe uyarısı, kavşak asistanı ve trafik ışığı bilgileri gibi ADAS ile ilgili özellikleri içeriyor.
 

Motorlar arasında dizel (TDI) ve benzinli (TFSI) üniteler yer alıyor. SQ7 performans amiral gemisinde, 4.0 litrelik V8 507 HP ve 770 Nm tork üreterek 0-100 km/s hızlanmasını 4,1 saniyede tamamlanmasını sağlıyor. Audi Q7'nin tüm donanımları standart olarak adaptif havalı süspansiyon ile gelirken, yüksek özellikli modeller daha sportif bir şasi kurulumuna ve dört tekerlekten direksiyona sahip.