yukarı

Aston Martin Vantage: Büyük kardeşleri gibi tasarımıyla şaşırtıyor

4.0 litrelik çift turbolu V8'inin iyileştirilmesi ve diğer birçok mekanik geliştirme sayesinde tamamen yenilendi.

12 Şubat 2024 kaynak: Aston Martin

Aston Martin Vantage, 2025 model yılı için tamamen yenilendi ve yeni görünümünün yanı sıra önemli bir güç artışıyla piyasaya çıktı. Kim dedi ki heyecan verici içten yanmalı spor otomobillerin günleri bitti?
 

Aston Martin, yeni modeli "74 yıllık ünlü ismin tarihindeki en sürücü odaklı ve en hızlı Vantage" olarak tanımlıyor ve teknik özelliklere bakıldığında tam da öyle olduğu anlaşılıyor. Vantage'ı çalıştıran, 656 HP ve 800 Nm tork üreten iyileştirilmiş bir 4.0 litrelik çift turbolu V8, eski modele göre 153 hp ve 115 Nm devasa kazançlar sağlıyor. Firmanın mühendisleri, V8'in kam profillerine, sıkıştırma oranlarına yapılan optimizasyonlara, daha büyük turbo takılmasına ve artırılan soğutma sayesinde bu kadar çok güç artışı sağlamayı başardılar. 

Motora, arkadan itişli aracı 3.4 saniyede 100 km/s hıza çıkaran ve 325 km/s azami hıza ulaşan 8 ileri ZF otomatik şanzıman eşlik ediyor. Otomobilin gelişmiş ivmelenmesine, yeni bir launch control sistemi ve ayarlanabilir bir çekiş kontrol sistemi yardımcı oluyor. Performansı artırmak için birçok iyileştirme de yapılmış. Örneğin, ön gövde çapraz elemanı yeniden tasarlanmış ve yeniden konumlandırılmış, arka süspansiyon kuleleri arasında daha fazla yanal güç sağlanmış ve akıllı adaptif amortisörler takılmış. Aston Martin, bu yeni amortisörlerin "doğal olarak sportif bir his sağlarken, ilerleyen daha sıkı gövde kontrolü için yer bıraktığını" ve rafine edilmiş bir elektronik güç destekli direksiyon sistemiyle eşleştirildiğini söylüyor.Tüm Vantage'lar, 275/35 ön ve 325/30 arka ölçülerinde özel Michelin Pilot Sport 5 S lastiklerle sarılı 21 inçlik dövme jantlarla standart olarak geliyor. Dökme demir fren diskleri de standart iken karbon seramik frenler opsiyonel bir ekstra ve sadece performansı değil, aynı zamanda 27 kg'lık yaylı ağırlığı da azaltıyor.Elektronik hilebazlığı da bolca var. Örneğin, gelişmiş bir araç dinamikleri kontrol sistemi ve yenilenmiş bir ESP sistemiyle birlikte çalışan elektronik bir arka diferansiyel var. Görsel olarak, en belirgin değişiklikler ön kısımda yapılmış. Aston Martin, ızgaranın boyutunu artırmış ve DB12'ye benzeyen Matrix LED farlar takmış. Spor otomobil ayrıca daha geniş bir arka tampon, daha büyük egzoz çıkışları ve standart boya seçeneklerinin yanı sıra üç adet mevcut donanım ile geliyor.Yeni model, iç mekan değişiklikleriyle de DB12'nin izinden gidiyor. Gösterge paneli elden geçirilmiş ve yeni bir 10.25 inçlik bilgi-eğlence sistemi içeriyor. Bu sistem, çok sayıda fiziksel düğme ve anahtarla tamamlanıyor. 11 hoparlörlü, 390 watt'lık bir ses sistemi standart olarak geliyor, Bowers & Wilkins'ten 15 hoparlörlü, 1.170 watt'lık bir sistem ise bir seçenek.
 

Aston Martin, Vantage'ın üretimine bu çeyrekte başlayacak ve ikinci çeyrekte ilk teslimatlara başlayacak.