yukarı

Alfa Romeo Milano’nun ismi değişti

Alfa Romeo Milano'nun adı İtalyan Hükümeti ile yaşanan anlaşmazlıktan sonra Junior olarak değiştirildi.

15 Nisan 2024 kaynak: Alfa Romeo

Alfa Romeo Milano bir haftadan kısa bir süre önce tanıtıldı, ancak şimdiden büyük bir değişim geçirdi. Aslında, artık Milano olarak bile adlandırılmıyor.
 

Bu şaşırtıcı gelişme, İtalya İşletmeler ve Made in Italy Bakanı Adolfo Urso'nun bu ismin yasadışı olduğunu öne sürmesinden kısa bir süre sonra geldi. Urso'nun açıklamasına göre, "Milano adında bir otomobil Polonya'da üretilemez" çünkü yasalar "tüketicileri yanıltacak işaretler veremeyeceğinizi" öngörüyor. Aslında Bakan, müşterilerin crossover'ın Milano'da üretildiğini düşünerek kandırılacağını iddia ediyordu.
 

Kimsenin Hyundai'nin Tucson, Arizona, Santa Fe, New Mexico veya Santa Cruz, California'da araç ürettiğine inanmadığı düşünüldüğünde bu saçma bir argüman gibi görünse de, Alfa Romeo için bu kargaşa çok fazla olmuş gibi görünüyor. Sonuç olarak Milano'nun adını Junior olarak değiştirmeye karar verdiler.
 

Bu çarpıcı bir değişiklik, özellikle de İtalyan hükümetinin ismi protesto etmek için ayları olduğu düşünüldüğünde, ancak şirket bunun en iyi hareket olduğuna karar verdi.  Şirketin açıklamasına göre, "Alfa Romeo... ismin tüm yasal gereklilikleri karşıladığına ve yeni bir otomobilin isminden çok daha önemli konular olduğuna inanmasına rağmen, karşılıklı anlayışı teşvik etmek amacıyla 'Milano' olan ismi 'Alfa Romeo Junior' olarak değiştirmeye karar verdi." Alfa Romeo, "bu tartışmanın getirdiği ücretsiz tanıtım" için hükümete şaka yollu teşekkür etti.
 

Alfa Romeo CEO'su Jean-Philippe Imparato "Alfa Romeo Junior isminin seçimi tamamen doğaldır, çünkü markanın tarihiyle güçlü bir şekilde bağlantılıdır ve başından beri bizim ve halkın favorileri arasında yer almıştır." dedi. "Bunu yapmak zorunda olmadığımızı bilmemize rağmen ismi değiştirmeye karar verdik çünkü ürünlerimizin her zaman yarattığı olumlu duyguyu korumak ve her türlü tartışmadan kaçınmak istiyoruz."
 

Yönetici, gördükleri ilginin "oldukça heyecan verici" olması nedeniyle crossover'ın büyük bir başarı elde ettiğini belirtti. Imparato özellikle "online konfigüratöre eşi benzeri görülmemiş sayıda ziyaret aldıklarını ve web sitesinin birkaç saat çökmesine neden olduklarını" söyledi.
 

İsme geri dönecek olursak, Alfa Romeo 1966 yılında genç tüketicileri hedefleyen uygun fiyatlı bir model olarak GT 1300 Junior'ı tanıttı. Şirket 92.000 adetten fazla sattığı için anında başarılı oldu.