yukarı

Peugeot 208: PSA'nın yenilik küpü

Cenevre'nin küçük yıldızı Peugeot 208, ateşli tasarım ve elektrik desteğiyle manşetlerden inmeyecek...

kaynak: Peugeot

Renault Clio, Ford Fiesta, VW Polo gibi çok sıkı rakiplerle mücadele edecek yeni Peugeot 208. 2019'un son çeyreğinde aynı isimle (rakamlarla mı desek?) ikinci hayatına başlamaya ve mesela elektrikli motoruyla yeni kuzeni Opel Corsa'nın öncülü olmaya hazır.

İşte 2. nesil Peugeot 208 hakkındaki en dikkat çekici konu başlıkları...
 


 

- Adın ne senin ateş topu?

- Je m'apelle 208  

 

Yeni nesil 208 ile 508 arasında aksan farkı olsa bile, kullandıkları tasarım dili aynı… Bol testosteron, kararlı bakışlar, kılıçtan keskin hatlar ve tabii ki LED çizgiler.

 

Teknolojik ve teknik özgüvenini tasarımına sonuna kadar yansıtmış 208. "Bu boyutta bir hatchback'in olabilecek en seksi halini tasarlamak istedik" diyor tasarım şefi Gilles Vidal. İşe ilk 205'i hatırlayarak başlamışlar ve ilkinden daha uzun, daha geniş ve daha alçak bir 208 tasarlamışlar.
 


Yeni nesilde 3 kapılı bir 208 olmayacak ama 5 kapı da 208'in daha sportif görünmesine engel değil. Olabildiğince büyük tekerler, dev ön ızgara, sportif tamponlar, bol kaslı ve kabarık bir kaput, daha dik bir ön cam ve uzayan burun tasarımıyla tansiyonu yükseltiyor 208.

 

Ön farların en ucunda - korkarız opsiyonel olacak - tampon boyunca inen LED çizgi ve dev hava girişleriyle 208, asfaltı dişlemek isteyen bir aslan adeta. Arka taraf da daha eğimli camın altındaki karartılmış stop grubuyla Porsche'lere el sallar gibi.  

 

Kısacası, MK2 Peugeot 208 "Beni eski benle karıştırmayın" diyerek sınırı net çizmiş. 
 


 

Karakter ve heyecan içeride de aynen devam

 

Genel kaidedir, dışı alev topu bir modelin içine oturursunuz ve birden, rasyonel tasarımdan tansiyonunuz düşer, romatizmanız coşar. Neyse ki tüm yeni nesil Peugeot'lar gibi, Peugeot 208 de bu genellemenin çok dışında. 

 

i-Cockpit'in yeni bir versiyonunu sunan Peugeot 208'de, bütçenize göre 5, 7 ya da 10 inçlik dokunmatik bilgi ve eğlence ekranı, 3D grafikli dijital gösterge paneliyle tamamlanıyor.
 


Peugeot'nun i-Cockpit tasarım detaylarına ne kadar önem verdiğini anlatmak için, ekranlardaki grafikleri daha önce Luc Besson (Fransa'nın fütürist film yönetmeni) ile çalışmış tasarımcı Eric Dejou'ya emanet ettiğini belirtmek isteriz.
 


Kullanışlılığı az da olsa iyileştirilen küçük direksiyon, gösterge panelinin konumu ve piyano tuşu tasarımlı havalandırma kumandaları görsel açıdan çok havalı! Havalandırma kumandalarının hemen altında, akıllı telefonları farklı poziyonlarda yerleştirip navigasyon ekranı gibi kullanabilmenizi sağlayan pratik detayları da şimdiden bağrımıza bastık. 

 

Malzeme kalitesi ve işçilikteki iyileşmeyi de şuraya not edelim, gelince mıncıklarız.
 


 

Nasıl bir motor bakmıştınız?

 

Belli ki ikinci dönem takdirname almayı kafaya takmış Peugeot 208. Zira küçük araba sınıfında benzinli, dizel ve %100 elektrikli motorları aynı anda sunan ilk model 208 olacak. 

 

Geriye bir tek hibrit motor kalıyor ki, Peugeot (yani PSA) yakın gelecekte bu boyutta bir modelin hibrite ihtiyacı olmayacağını düşünmüş olabilir.

 

"Motorlar Yarışıyor" programımıza Peugeot 208’den 3 aday katılıyor: 1.2 benzinli, 1.5 dizel ve lansmandan bir iki ay sonra gelecek olan elektrik motorlu e-208

 

Kesin olmamakla birlikte, benzinli Puretech'lerin 75, 100 ve 130 hp güç ve 8 ileri otomatik şanzıman (75 hp hariç) seçeneğiyle, BlueHDi dizel motorun ise 100 hp ve 6 ileri manuel kombinasyonuyla gelmesi beklenebilir.
 


 

Senden tatlı bir e-lektrik alıyorum

 

3. Dünya Motor Savaşı'nda Peugeot 208'in en etkili bombası %100 elektrikli e-208 olacak gibi görünüyor. Her zaman barıştan yana olsak bile, sonunda çevrenin kazanacağı bir savaşı desteklemekte bir sakınca görmüyoruz açıkçası.

 

Peugeot e-208, 136 hp güç ve 260 Nm'lik torkuyla kağıt üstünde bile çok keyifli. 50 kWh'lik piliyle 340 km’lik bir menzile sahip e-208. Hem de gerçekçi WLTP normlarına göre! Kendisinin öncül ve rakibi sayılabilecek Renault Zoe ise - mevcut bataryasıyla - 302. km’de kenara çekip kendisine el sallayacak. 

 

0-100 km hızlanmasını 8,1 saniye civarında çıkan Peugeot e-208'in tam boş pilleri, normal prize takarsanız 16-20 saat, özel WallBox'u kullanırsanız 5-11 saatte şarj edebileceksiniz. 

 

2 saatten 10 film ya da sevdiğiniz dizinin tek bir sezonunu izleyene kadar 340 km'lik dolacak işte, abartmayalım! Hem hızlı şarj istasyonu bulursanız, %80 doluluğa sadece yarım saatte ulaşmak bile mümkün.
 


 

Bagajı bi' açar mısınız? 

 

Yeni VW Polo, Seat Ibiza (355 lt) ve hatta Ford Fiesta'nın (292 lt) yanında çok da parlak olmayan 265 litrelik bir bagaj hacmine sahip yeni 208. Acaba biz mi yanılıyoruz diye düşünmedik değil. Muhtemeldir. 

 

Ama asıl şaşırtıcı olan, elektrikli versiyonda da bu bagaj hacminin korunması. Batarya mı nerede? Arabanın zemininde.
 Ama doğrusunu isterseniz, "elektrikli 208" konusun bizi daha uzunca bir süre pek de ilgilendirmeyeceğine dair güçlü hisler taşıyoruz...